هموسیتومتر

هموسیتومتر و لامل سنگین باید پس از هر بار استفاده توسط آب گرم و حوله نرم بدون پرز تمییز و در هوا خشک گردد، سطح این لام نباید با گاز یا پارچه زبر تماس داده شود زیرا باعث خراشیدگی خطوط زیر لام می شوند. نمونه مورد آزمایش پس از رقیق شدن با استفاده از پیپت در فضای بین لام و لامل ریخته می شود، پراکندگی اسپور ها باید با عدسی X10 بررسی شود.

بخش Plateform مربعی است به اندازه ی 3×3 میلی متر که دارای تقسیماتی است :

خود این مربع به 9 مربع 1 میلی متری تقسیم می شود . چهار مربعی که در گوشه ها قرار دارند خود به 16 مربع کوچک تر تقسیم شده اند. از آنجا که اصل کاربرد Hemocytrometer  شمارش گلبول های موجود در خون است ، از این مربع ها که تقسیمات بزرگتری نسبت به مربع مرکزی دارند برای شمارش تعداد گلبول های سفید خون استفاده می شود .

 مربع وسطی(R) نیز که خود به اندازه ی 1×1 میلی متر است به 25 مربع کوچکتر می شکند که هر کدام از این مربع های کوچک نیز خود به 16 مربع کوچکتر تقسیم می شوند . به این ترتیب در مربع وسط Plateform ، 400 مربع کوچک وجود خواهد داشت که مساحت هر مربع خواهد بود . از این مربع برای شمارش تعداد گلبول های قرمز خون استفاده می شود و همین طور ما نیز در شمارش تعداد اسپور های موجود در یک سوسپانسون از همین مربع بهره خواهیم برد .

/ 4 نظر / 499 بازدید
منا

خوب بود.خیلی استفاده بردم.فقط کاش عکسشم میذاشتید که دیگه کامل متوجه شم.

هم دانشکده ای

بازم از مطالب شما دارم استفاده میکنم آخه این انصافه که من الان ساعت 4 صبحه همه خوابن من دارم گزارش کار مینویسم...

عادل

سلام، مرسی.. امکانش هست منبع رو بنویسین؟ واسه رفرنس دادن میخوام.. ممنون..

پرستو

فقط در مورد لام توضیح دادین ولی نحوه ی شمارش اسپور رو میخواستم